6 grešaka koje inženjeri prave u dizajniranju – DRUGI DEO

Blog, Dizajn jahti
dizajn-eksterijera-plovilo

Pre dve nedelje podelili smo prve tri najčešće greške koje inženjeri prave pri dizajniranju plovila. Sada je vreme da se osvrnemo na sledeće tri – i kako ih izbeći.

4. Enterijer vam priča jednu priču, a eksterijer drugu

Često plovila izgledaju kao da su im unutrašnjost i spoljašnost urađeni za različite brodove. To je zato što se inženjeri najpre bave eksterijerom, a kada su potpuno zadovoljni, unutrašnji prostor popune kako im on dopušta. Tajna je u tome da se spoljašnji i unutrašnji izgled paralelno razvijaju. Tako i eksterijer može da istrpi određene promene ako je to potrebno da bi unutrašnjost izgledala najbolje moguće

Ovakav pristup može napraviti ogromnu razliku, ne samo u estetici već i u funkcionalnosti plovila. Na primer, neusklađen enterijer može značiti loš protok kretanja, nepraktično postavljene prozore ili nedostatak skladišnog prostora tamo gde je najpotrebniji. Ako se eksterijer i enterijer razvijaju zajedno, moguće je unapred planirati svaki detalj.

Savet – Ne ostavljajte uređenje enterijera za sam kraj projekta. Kada razvijete prvi koncept plovila okrenite se ka unutrašnjem prostoru te proverite postoji li neki problem u njemu. Ako ga ima, može li prostor biti drugačije rešen? Možda bi problem mogao da postane prednost? Na osnovu toga unesite potrebne promene u eksterijer. Zapamtite da je dizajniranje plovila iterativan proces koji se odnosi na sve segmente projekta. 

6-gresaka-namestaj-paluba

5. Nemate širu sliku o projektu, a bavite se njegovim delovima

Rad na detaljima pre nego što u potpunosti definišete željenu celinu je kontraproduktivan. Da biste pravili prave korake morate znati u kom pravcu idete. Kako ćete znati da ste postigli ono što ste želeli kada bude došao momenat za izgradnju projekta?

Kada se previše fokusirate na pojedinačne elemente, postoji rizik da celokupan dizajn izgubi balans.

Savet – Posvetite vreme konceptu pre nego što definišete maksimalnu brzinu ili recimo odaberete paralelu. Jednom određen koncept je kasnije vodilja za sve delove projekta. Biće vam lakše da donesete odluku o tome koje je performanse neophodno postići, a koji mogu da se “žrtvuju” u korist boljeg izgleda.

6-gresaka-eksterijer-paluba

6. Gubite korak sa dizajnerskim trendovima dok zaboravljate na osnovna pravila

Teško je ispratiti sve trendove, a još teže pretpostaviti koliko će koji od njih biti aktuelan. Zato je korisnije više vremena i pažnje usmeriti na razvoj vanvremenskog rešenja koji ne izlazi iz mode. Takav ćete postići ako se obrazujete o neprolaznim pravilima, zastupljenim kroz celu istoriju umetnosti, arhitekture i dizajna. 

Dobar dizajn se ne oslanja samo na estetiku trenutka, već na principe koji čine prostor skladnim i funkcionalnim. Zbog njih su neka plovila i posle nekoliko decenija i dalje sinonim za dobar dizajn, dok druga brzo zastare.

Savet – Odvojite vreme da prostudirate ove vanvremenske principe. Počnite od harmonije, proporcije i ritma. Pregledajte svoje ranije projekte i proverite da li ih neki od njih prati u celini ili bar u jednom delu. Da li je i šta moglo biti drugačije projektovano, a da funkcionalnost prostora ne bude narušena? Pri izradi sledećeg projekta pokušajte da uključite bar neka od ovih pravila. 

dizajn-exterijera-salt&water

Zaključak

Ako izbegnete ovih šest čestih grešaka i primenite savete, vaše plovilo neće biti samo tehnički besprekorno, već i estetski skladno, udobno i promišljeno dizajnirano. Dobar dizajn treba da ide ruku pod ruku s inženjeringom – jahta treba da izgleda dobro, ali i da funkcioniše besprekorno.

Pravi balans između estetike i funkcionalnosti dolazi kroz iskustvo i pažljivo planiranje. Svaki brod koji ostavlja utisak besprekorne elegancije i jednostavnosti rezultat je dugotrajnog i promišljenog rada u svim fazama projekta. Zato je važno da proces dizajna ne bude ograničen samo na tehničke specifikacije već da uključuje i viziju kako će plovilo izgledati i koristiti se u stvarnim uslovima.

Ako vam je potrebna pomoć da ove principe sprovedete u praksu, pišite nam na info@saltandwater.rs.

Ako ste propustili, koje su to  druge tri greške pročitajte ovde: LINK.

 

PODELI OVAJ POST: